Öğrencilerden “Çanakkale Destanı” Etkinliği

18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Zaferinin 99. Yıl Dönümü nedeniyle, Yüksekokulumuzda “Çanakkale Destanı” konulu bir tören düzenledi. Gökçebey Mithat Mehmet Çanakcı Meslek Yüksekokulu Konferans Salonunda, 18 Mart 2014 tarihinde gerçekleştirilen program, Saygı Duruşu ve İstiklal Marşının okunmasıyla başladı. Sunuculuğunu Halkla İlişkiler Bölümü öğrencisi Onur Aktepe’nin üstlendiği törenin açılış konuşmasını, Yüksekokul Müdür Yardımcısı Öğr. Gör. Muhammet Kaptan yaptı. Kaptan; “Bugün, bu topraklarda özgürce yaşama imkânını bizlere sunan ve haklarını hiçbir şekilde ödeyemeyeceğimiz şehitlerimizi ve Çanakkale destanını anmak için bir araya geldik” dedi. Çanakkale Kara ve Deniz Savaşları hakkında öğrencileri bilgilendiren Kaptan şöyle konuştu:

“Çanakkale Boğazı’nı denizden geçemeyeceğini anlayan düşmanın karadaki harekâtı da başarısız olmuş ve kahraman Türk askeri düşman güçlerine ‘Çanakkale geçilmez’
dedirtmiştir. İtilaf Devletleri, başarısız olarak geri çekilmek zorunda kalmıştır. Savaşın galibi Türk askeri olsa da iki taraf da çok büyük kayıplar vermiştir. Türk askeri, varını yoğunu ortaya koymuş ve Anafartalar, Conkbayırı, Kilitbahir, Arıburnu cephelerinde Türk ve dünya tarihine geçen büyük başarılara imza atmıştır. Cephe gerisindeki halkın da desteğiyle Çanakkale Savaşı galibiyetle sonuçlandırılmıştır.”

Daha sonra öğrenciler adına Halkla İlişkiler Bölümü öğrencilerinden Şeyma Arslan konuştu. Törende Mehtap Tan, Buse Nazlı ve Elif Kurt adlı öğrenciler de Çanakkale Zaferi ile ilgili ünlü şairlerin şiirlerinden örnekler sundular. Halkla İlişkiler Bölümü öğrencisi Özge Akıllı ise kendi yazdığı ve ‘Çanakkale Toprağı’ adını verdiği şiirini okudu. Etkinlikte son olarak, Yüksekokul öğrencilerinden Emirhan Kalafatoğlu’nun bağlaması eşliğinde Kaan Akduman adlı öğrencimiz, ‘Çanakkale İçinde Vurdular Beni’ adlı türküyü seslendirdi.

DSC_0136 DSC_0139 DSC_0142 DSC_0144 DSC_0150 DSC_0154 DSC_0158 DSC_0161 DSC_0167

Bu yazı Genel kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.