Dans ve Müzik Eşliğinde Hareket Terapisi Etkinliği

FİZYOTERAPİ
notalar ve dans eşliğinde öğrencilerimizle buluştu

 

Yüksekokulumuz öğrencileri, “Dans ve Müzik Eşliğinde Hareket Terapisi” Etkinliği ile stres attılar. Programda öğrenciler, günlük hayattaki beden duruşunda, monotonlaşmış hareketlerde, kendini ifade etmekte kullanılan jestlerde yaşanan gerginliğin derecesine bağlı olarak oluşmuş uyumsuz ve kısıtlanmış kalıpların serbest bırakılmasını sağlayacak dansın ve müziğin iyileştirici gücüyle tanıştılar. Fizyoterapist Halit Nart ve Fizyoterapist Mustafa Cemali yönetiminde gerçekleştirilen etkinlik sayesinde öğrenciler, sınav döneminin gerginliğinden uzaklaştılar.

Gökçebey Mithat Mehmet Çanakcı Meslek Yüksekokulunun bahçesinde, 30 Mayıs 2014 tarihinde kurulan dev minder üzerinde gerçekleştirilen terapi, şu bölümlerden oluştu:

1-Vücudumuzu tanıyalım

2-Egzersiz ve faydaları

3-Dans Terapi, Müzik Terapileri ve insan bedenine etkileri

4-Uygulama:

  • Dans Terapi ile ısınma
  • Klinik Pilates ile yoğun egzersiz temposu
  • Müzik terapi ile negatif dışavurum ve pozitif olumlama
  • Müzik ile doğaçlama dans koreografisi
  • Kendini selamlama
  • Kapanış

Etkinlik hakkında bilgi veren Fizyoterapist Halit Nart; “Dansın sağaltıcı ve yaratıcı gücü kişinin algısını ve bakış açısını değiştiren ve dönüştüren bir araçtır” dedi. Dansın, kişilerin kendini fark etmesine, dönüşmesine, duygusal, zihinsel ve fiziksel sorunların bütünsel olarak iyileşmesine olanak sağladığının altını çizen Halit Nart şunları söyledi: “Kişi, kimseyle yarışmadan, kendini ifade etmek için spontane hareketlerle varlığının otantik özellikleri ve özgün yanlarını keşfetmeye ve onların farkına varmaya başlar. Dans Hareket Terapisi, sözlerin ötesine geçerek, kişinin varlığının dört boyutu olan beden, zihin, ruh ve tinselliği ile birlikte uyumlu hareket etmesini sağlayan bir deneyim sunar.

 

Fizyoterapide müziğin önemine değinen Fizyoterapist Mustafa Cemali ise şuyle konuştu:Müzik terapi ise, bireylerin fiziksel, psikolojik, sosyal ve zihinsel ihtiyaçlarını karşılamada müziği ve müzik aktivitelerini kullanan uzmanlık dalıdır. İnsan yaşamında etkili ve güçlü bir iletişim aracı olan müzik, yalnızca ruhsal yapının kötü olduğu durumlarda değil, iyi olduğu durumlarda da insanı etkilemektedir. Müzik kendine özgü dili, yapısı ve anlatım öğeleriyle insanın duygu ve düşüncelerine seslenmektedir.”

DSC_1124 DSC_0920 DSC_0903 DSC_0767 DSC_0789 DSC_0853 DSC_0866

Bu yazı Genel kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.